Nya Mercedes Marco Polo, en schweizisk armékniv för livsnjutaren som alltid är på rull

Nya versionen av Mercedes-Benz Marco Polo får svensk premiär på Elmia Husvagn Husbil den 9-13 september. Den unika ”Glampingbilen” blir nu ännu mer ombonad och får fler smarta lösningar. 

Marco-Polo är en unik bil på marknaden. En rymlig och lyxig 4-sitsig MPV vars utsida inte skvallrar om att den också är en campingbil med massor av smarta lösningar. En totalhöjd som gör att den får plats i nästan alla garage och p-hus. 
En bil som verkligen är vardagsbil och husbil på samma gång.

Svängbara stolar, markis, kök, flytt- och bäddbar baksoffa och pop-up tak med ståhöjd och sovplats för två. Samt massor av smarta förvaringslösningar.

Säljstart och premiärvisning

Ett helt nytt pop-up-tak i lätt aluminium ger bättre isolering och stadga i alla väder och tio centimeter extra takhöjd i bilens bakre del. Pop-up delen har nu också fått ställbar LED-belysning som kan ge olika stämningar. Dessutom finns en taklucka som både kan släppa in mer dagsljus och ge fri sikt mot stjärnhimlen.

Här kan man också styra luftfjädringen AIRMATIC så att man kan få bilen att stå plant även på ojämnt underlag.

En annan smart lösning är att markisen nu lätt kan tas bort helt utan verktyg. Det gör att den ser ännu mer ut som en MPV och dessutom går lätt att tvätta i automattvätt.

Nya Marco-Polo kostar från 1 014 500 kronor. 

Samtidigt visas en instegsmodell av bilen – Marco Polo Horizon. Horizon har sju sittplatser med bäddbar soffa, snurrbara framstolar och pop-up tak. Men utan det inbyggda köket.

Marco Polo Horizon kostar från 817 375 kronor.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

3 + femton =