Strands nya fjärrkontroll för alla typer av lampor, SKYN1 EXP, är kärnan i Strands EXP-system, som kan styra alla Skylord EXP-lampor i helt trådlöst med hjälp av Bluetooth®.

SKYN1 EXP är framtagen för snabb installation och användarvänlig användning, och kopplar automatiskt de kompatibla lamporna till rätt knappfunktion. Lamporna behöver bara anslutas till ström och paras med kontrollen via Bluetooth®: sen är allt redo. Ingen komplicerad programmering, kabeldragning och inga appar.
EXP-kontrollen har åtta knappar som ger total styrning över all belysning med en kompakt enhet. Kontrollen är kompatibel med Skylord EXP extraljus, LED-ramper, arbetsljus, varnings-, positions- och backljus. Tack vare ett inbyggt minne så startas alla lampor i samma läge som när de stängdes av. Varje knapp styr flera funktioner, så förutom att slå av och på lamporna kan man justera XP- och E-läge, ändra färg på positionsljusen eller ändra blixtljusmönster.
Eftersom EXP kommunicerar trådlöst via Bluetooth så minskas både tiden för installation och komplexa kabeldragningar. Alla signalerna från Skylord EXP-lamporna upptäcks och tilldelas automatiskt i kontrollen. Lamporna har också en signalkabel som är valfri att använda. Man kan därför koppla extraljusen till helljuset, så att de slås av och på som vanligt vid avbländning.