Ford har det i särklass bredaste programmet när det gäller pickuper. De är marknadsledare i USA, pickupernas hemland, och mest sålda pickupen i Europa för tionde året. Ford firar det med både flärd och förnuft i form av en racinginspirerad modell med 21”-fälgar, bredare skärmar och sänkt kaross samt en laddhybrid som samtidigt förser verktygen och maskinerna med ström ute i terrängen.


Pickupen är det där oumbärliga arbetsfordonet byggt för att vara robust, effektivt och rymligt. Felande länken mellan en lastbil och en personbil skulle man kunna säga. Den byggs i grunden som en T-Ford med en stegram och en stel bakaxel under en kaross. Kunderna vill ha det så helt enkelt och så har det varit så länge det byggts pickuper.
De två nya pickuperna i Fords Ranger serie är även de byggd enligt samma princip men Ford väljer istället design och teknik för att ge dem helt nya egenskaper. Ford väljer att göra en flärdfull racepickup i sin MS-RT serie och en förnuftig laddhybrid med högre vridmoment än någon annan Ranger modell.
MS-RT står för M-Sport Road Technology och det betyder att Fords rallypartner M-Sport ligger bakom skapandet av pickupen som ger sken av att vara på rymmen från en racerbana. En pickup med mycket attityd i form av bland annat breda diamantslipade 21-tumsfälgar med lågprofildäck 275/45 R21 som är de största fälgarna som någonsin erbjudits på en Ford Ranger.


Hela bilen andas race med raceinspirerade stolar med extra sidostöd och integrerade nackskydd. En spoiler på baklämmen och en i hyttens bakkant antyder bättre högfartsegenskaper medan bredare skärmar ger ett muskulöst intryck. Fronten har en djupare frontspoiler och större luftintag både under och över främre stötfångaren. Kort sagt en pickup med ett uttalat racestuk men frågan är om det gör bilen till ett sämre arbetsfordon. Samma fråga kan ställas om laddhybriden Ranger PHEV och det raka svaret är att båda versionerna i vissa lägen är bättre även för den som behöver både last- och dragegenskaper av högsta klass.
Motorvägar både med och utan släp är hemmaarena för Ranger MS-RT med de stora lågprofildäcken. Gropiga tjälskadade småvägar, asfalt såväl som grus, är inte riktigt lika njutbara. Den här pickupen blir stötig även med 500 kg på flaket när underlaget blir ojämnt. Å andra sidan går den extremt stadigt både med och utan last även i högre hastigheter på motorvägen. Ford har dessutom lyckats bra med att hålla ljudnivån nere inne i bilen. Utanför morrar den 3-liters V6:an diskret från de kraftiga avgasrören. Effekten på 240 hk räcker långt, men motorn är mer av en bruksmaskin med ett vridmoment på 600 Nm än den bensinsexa på 292 hk och ett vrid på 491 Nm som sitter i Ranger Raptor. Ett inslag av sunt förnuft i Fords motsägelsefulla mix av race och arbete.

På tal om förnuft så kan man ju diskutera varför en stor tung pickup ska få egenskaper och utseende som en banracingbil och det raka svaret är att det tilltalar en del köpare att visa upp den livsstilen eller att använda en märkbart fräckare pickup som reklampelare för verksamheten. Bilen är en helt annan Ranger än Raptorn där Ford fokuserat på terrängegenskaperna med betydligt mjukare och långslagigare fjädring och kraftiga Fox-stötdämpare samt differentialspärr även i framaxeln. MS-RT är inte en effektiv terrängbil men väl en dragbil och långfärdsbil.

MS-RT är sänkt med 40 mm jämfört med en Ranger Wildtrak samtidigt som krängningshämmarna och stötdämparna är anpassade för hårdare kurvtagning. Sidokjolarna, den låga frontspoilern och den bakre diffusorn är dock mer av ögonfröjd än viktiga aerodynamiska finesser. Bilen är tung och motorn har en karaktär där man kör mer på vridmomentet än på högt varv. Det betyder högt och tidseffektivt tempo för den som vill men inte breda uppställ på racemanér, vilket Ford också antyder då körlägena inte innehåller ett racingläge som i Raptorn.



Förnuftet i Fords senaste pickuplanseringar är en Wildtrak med fyrcylindrig 2,3-liters bensinmotor och en elmotor som tillsammans ger 279 hk och ett vridmoment på 690 Nm, vilket är det högsta på en Ranger-pickup. Ranger PHEV erbjuder en del unika fördelar som möjligheten att köra utsläppsfritt i 45 km och att använda bilens batterier på 11,8 kWh som en powerbank för kraftfulla 220 volts elverktyg. Ranger PHEV finns med två versioner av tekniken som Ford kallar Pro Power Onboard. Den enklare ger 2,3 kW växelström 220 volt och den kraftigare ger hela 6,9 kW. En effekt som räcker för att driva flera tunga elverktyg samtidigt.

Medan Ranger MS-RT är flärd och race är Ranger laddhybrid förnuft, miljötänk och råstyrka. Fordonsskatten är avsevärt lägre, nästan 30 000:- lägre under 2025. Skillnaden blir dock allt mindre när bilarna registreras efter årsskiftet då skatten höjs och den blir än högre för bilar som registreras under 2027. Detta på grund av nya regler för hur WLTP-siffrorna mäts och då framför allt när det gäller laddhybriderna.
Båda versionerna har en utmärkt drivlina med tiostegad automat och en komplett fördelningslåda med möjlighet att välja bakhjulsdrivning eller fyrhjulsdrivning med låst mittdifferential alternativt öppen mittdifferential vilket betyder fyrhjulsdrivning anpassat för fast underlag eller ett läge med osäkert underlag som nollgradigt och tveksamt om vägen är saltad. Tar det emot i grusbacken med ett tungt släp efter väljer vi fyrhjulsdrivning låg och utnyttjar möjligheten att spärra differentialen även i bakaxeln. Då åker även ett fullastat 3,5-tons släp med.
Fakta Ford Ranger MS-RT (Ranger PHEV) Double Cab
Motor: 3,0-liters V6 diesel (2,3-liters bensinfyra + elmotor)
Växlar: 10-stegad automat
Toppfart: ca:180 km/tim (170 km/t).
Effekt: 241/177 (279/205) hk/kW
Vridmoment: 600 Nm (690 Nm).
Acceleration: 0–100 km/tim 8,7 (6,8 sekunder).
Tjänstevikt: 2 384 (2 661) kg.
Max totalvik: 3 350 (3 500) kg
Max släpvagnsvikt: 3 500 kg.
Max tågvikt: 6 500 (6 600) kg (minskar lastvikten med cirka 400 kg vid fullastat släp).
Längd/bredd/höjd: 537/192/188 (540/192/188) cm.
Markfrigång: ca: 18 (22) cm, beroende på hjulval.
Max vaddjup: 76 (80 cm)
Vändcirkel: 12,9 m.
Ekonomi/miljö
Pris från: 759 00:- (från 539 000:-) exkl moms.
Skatt/år: 28 022:- kronor per år de tre första åren (360:-, men höjs efter årsskiftet).
Förmånsvärde från: ca 13 043 (från 9 028) kronor/mån. Garantier: Nybil 5 år eller 20 000 mil, Driftgaranti upp till 5 år med stilleståndsersättning för företag. Lack: 3 år, rostskydd 12 år (genomrostning.
Förbrukning: 10,0 (3,1) liter/100 km (WLTP).
Koldioxidutsläpp: 263 (71) g/km (WLTP).
Komfort/lastutrymme
Lastutrymme: 1 564 mm långt, 1 584 brett, 1 224 mm brett mellan hjulhusen.
Pekskärm: Stående skärm i mitten.
Multimedia: Android Auto och Apple CarPlay standard.
Autobroms, nödbroms, filbytesvarning m.m. : Standard.
+
Dragegensklaper
Lastegenskaper
Seriös drivlina med mellandifferential
–
Hög skatt (MS-RT)
Manuell växellåda saknas
Dålig fjädringskomfort på gropiga vägar (MS-RT)